Dieta South Beach

Dieta dla każdego
Dieta South Beach

Zasady diety South Beach

Jak już wspomnieliśmy, nie należy obawiać się, że stosując South Beach będziemy chodzić głodni. Dieta opiera się na stosunkowo prostych zasadach. Nie zakłada znacznego ograniczenia posiłków, lecz wyeliminowanie z jadłospisu tzw. „złych węglowodanów” oraz tłuszczów nasyconych. Wysoko przetworzone węglowodany (o indeksie glikemicznym powyżej 60), których należy unikać, znajdują się m.in. w makaronie oraz białym pieczywie. Nasz organizm szybko je trawi, przez co w krótkim czasie od skończenia posiłku pojawia się ponownie uczucie głodu. Unikajmy także nasyconych tłuszczów (głównie pochodzenia zwierzęcego), w które są bogate m.in. masło i smalec. W zamian, powinniśmy spożywać produkty bogate w węglowodany o indeksie glikemicznym niższym niż 50 (jak ziarna, warzywa i owoce), białka i tłuszcze nienasycone (np. olej rzepakowy, oliwa z oliwek, ryby, awokado). Węglowodany o indeksie glikemicznym poniżej 60 są wolniej trawione, dzięki czemu można uniknąć skoków zawartości cukru we krwi, co z kolei powoduje zaspokojenie energetycznych potrzeby organizmu na dłużej . Dlatego właśnie węglowodany złożone powinny być podstawą naszej diety.

Jak już zapewne zauważyliście, bez konieczności liczenia kalorii i odmierzania ilości posiłków, możemy skutecznie pozbyć się nadwagi. Program South Beach dostarcza organizmowi wszelkich potrzebnych składników. Dzięki temu, dieta jest w 100% bezpieczna i korzystnie wpływa na zdrowie, dlatego można ją stosować jako plan żywieniowy przez całe życie. .

Śniadanie

Kolejną ważną zasadą diety jest nie omijanie śniadań. Posiłek ten podniesie niski poziom cukru we krwi po nocy, a także pozwoli uniknąć nagłych ataków głodu w ciągu dnia.

Indeks glikemiczny

Charakterystyczne dla planu South Beach jest kontrolowanie indeksu glikemicznego, a nie tabel kalorycznych, jak to ma miejsce w przypadku większości innych diet. Indeks glikemiczny określa poziom glukozy po spożyciu danego produktu. Wybierajmy produkty o niskiej wartości tego wskaźnika - nie podnoszą one, lub podnoszą w niewielkim stopniu, poziom glukozy we krwi.